Σάββατο 2 Ιουλίου 2016

Η ανικανότητα των κόκκινων διαβόλων. Ουαλία νίκησε το Βελγιο - 3: 1

H Ουαλία στον ημιτελικό θα ανταγωνιστεί με την εθνική ομάδα της  Πορτογαλίας. Ο  Gareth Bale θα ανταγωνιστεί με τον συμπαίχτη  του στη Ρεάλ Μαδρίτης τον Κριστιάνο Ρονάλντο.
Η Ουαλία νίκησε τους 'κόκκινους διάβολους' με το σκορ 3: 1 στο πλαίσιο των προημιτελικών  ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Γαλλία και έφτασε στους ημιτελικούς του τουρνουά.

Παρά τη βροχή η ομάδα από την πρώτη στιγμή άρχισε να δείχνει το επιθετικό ποδόσφαιρο. Στο 7ο λεπτό, οι Βέλγοι δημιούργησαν  μια τριπλή σειρά από πλάνα του Wayne Hennessey, και μόνο ένα θαύμα βοήθησε τους Ουαλούς να κρατήσουν την εστία ανέπαφη. Στη συνέχεια προσπάθησε να επιτεθεί ο αρχηγός της ομάδας της Ουαλίας  Gareth, αλλά του έλειπε η ακρίβεια. Ο  Βέλγος  μέσος Ράτζα Ναϊνγκολάν στο 13ο λεπτό του αγώνα αποδείχθηκε ότι είναι εξαιρετικά ακριβής. Ο παίκτης της ιταλικής Ρόμα με ένα ισχυρό χτύπημα από μεγάλη αποστάση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης ομάδας και έφερε τους «κόκκινους διαβόλους» να κερδίζουν - 1: 0.

Για να εξισώσει το παιχνίδι η  Ουαλία το έκανε σύντομα. Στο  25ο λεπτό έγινε   μια καλή ευκαιρία για να το πετύχει είχε ο αμυντικός της  Ουαλίας Neil Taylor, αλλά ο τερματοφύλακας Thibault Courtois έσωσε επιδέξια την ομάδα του. Άλλαξε την πορεία του παιχνιδιού ο  Ashley Williams, ο οποίος στο  30ο  λεπτό  με την πάσα του Aaron Ramsey από την γωνία  έστειλε την μπάλα  στη κάτω γωνία γράφοντας το  - 1: 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησαν  πιο δραστήριοι παίκτες του Βελγίου. Στο 48ο  λεπτό, μια καλή ευκαιρία είχε Ρομελού Λουκακού. Ο αμυντικός Thomas Meunier της Αγγλικής 'Έβερτον' από  την περιοχή του πέναλτι χτύπησε απευθείας σουτ , αλλά δεν τα κατάφερε. Η τύχη ήταν σαφώς από την πλευρά της Ουαλίας.
Στο 55ο λεπτό, επιθετικός Hal Robson-Kanu έστειλε μια μπάλα στην στα δίχτυα του  Μάρκ Wilmots, νικώντας τρεις αμυντικούς.  Και πάλι το γκόλ προήλθε  από την πάσα  του Ramsey, γράφοντας το - 2: 1

Και στο 86ο λεπτό, Ουαλός Sam Vokes βάζει τέλος στο ματς, σκοράροντας με τη πάσα του Χριστόφορου Gunther, γράφοντας το 3:1  Οι Κοκκινοι διάβολοι νικήθηκαν.

Τώρα, η Ουλία θα παίξει 6 Ιουλίου  στον ημιτελικό κόντρα στην Πορτογαλία. Συμπαίκτες στη Ρεάλ Μαδρίτης θα παίξουν οι Gareth και Κριστιάνο Ρονάλντο  που θα είναι αντίπαλοι.