Κυριακή 29 Μαΐου 2016

Οι Ποδοσφαιριστές της 'Real' Μαδρίτης κέρδισαν το Τσάμπιονς Λιγκ

© AFP 2016 / PIERRE-Philippe Μάρκου
ΜΟΣΧΑ, 29 Μαΐου - R-Sport. Οι παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης στη διαδικασία των πέναλτι νίκησαν  την άλλη ομάδα της Μαδρίτης Ατλέτικο Μαδρίτης στον τελικό του Champions League,  όπου για 11- φορές  έχει κερδίσει αυτό το  τουρνουά των ομάδων  της Ευρώπης.

Ο αγώνας έγινε το  Σαββάτο στο Μιλάνο,  πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του «San Siro» και έληξε με τη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης στη διαδικασία των πέναλτι.
 Ένα αποφασιστικό χτύπημα που εκτελέσθηκε  με ακρίβεια από τον  Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο κύριος και η επιπλέον χρόνος έληξε με ισοπαλία - 1: 1. Στα πέναλτι το σκορ είναι 5: 3 υπέρ της 'Real'. Από την   'Ατλέτικο'  στα  11-βήματα αστόχησε ο Juanfran.

Στον πραγματικό χρόνο του αγώνα , οι ομάδες αντάλλαξαν  από ένα γκολ. Από την  «Real»  το σημείωσε ο παίκτης  Sergio Ramos (στο 15ο λεπτο) , η 'Ατλέτικο' ισοφάρισε με τον  Yannick Ferreira-Carrasco ( στο 79). Στο 48ο λεπτό, ο παίκτης της Ατλέτικο Antoine Griezmann δεν ήταν σε θέση να μετατρέψει ένα πέναλτι σε γκολ  μετά το λάκτισμα μετά του Γάλλου παίκτη , η μπάλα ταρακούνησε το οριζόντιο δοκάρι Κέιλορ Νάβας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέχει το ρεκόρ για τον αριθμό των νίκες στο Champions League (συμπεριλαμβανομένων προηγουμένως των  Champions Cup). Η ομάδα της Μαδρίτης έχει κερδίσει το πιο διάσημο Ευρωπαϊκό τουρνουά  των ομάδων  έντεκα φορές (συμπεριλαμβανομένου του  2016). Αυτή είναι η μόνη ομάδα στην Ευρώπη που κέρδισε αυτό το τουρνουά πέντε φορές στη σειρά (κατά την περίοδο 1956-1960).

Για όλα τα αθλητικά νέα, επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Οργανισμού «R-Sport» [1]